* Zima, tma, zlo - existuje?

? Univerzitný profesor na jednej známej vysokej škole, vyzval svojich študentov otázkou: "Stvoril Boh všetko čo existuje?" A študent odvážne odpovedal: "Áno!" "Stvoril Boh naozaj všetko?" - spýtal sa profesor.
"Áno, iste" - zopakoval študent.
No profesor namietol: "Keď Boh stvoril všetko, čo existuje, tak stvoril aj zlo. A na základe toho na čo sme doteraz prišli, môžeme tvrdiť, že Boh je zlo."

Študent najprv nemal slov na túto definíciu a stíchol. Profesor bol so sebou spokojný a chvastal sa ostatným študentom, že mu dokázal, že jeho viera bola iba mýtus.

No študent sa ešte prihlásil: "Môžem sa vás niečo spýtať profesor?"
"Samozrejme!" - odvetil profesor.
Študent sa spýtal : "Existuje zima?"
"Čo je to za otázku, samozrejme že existuje, tebe nikdy nebola zima?"
Ostatní študenti sa začali smiať na jeho otázke. Mladý muž povedal: "V skutočnosti, pane, zima neexistuje. Podľa zákonov fyziky, keď uvážime, zima je v skutočnosti len neprítomnosť tepla. Každé telo alebo predmet je citlivý na zmenu prostredia alebo prenos energie. Absolútna nula je vlastne úplná neprítomnosť tepla. Vtedy sa všetka hmota stáva nehybnou a neschopnou reakcie v tejto teplote. Zima neexistuje. Človek vymyslel toto slovo na vyjadrenie toho ako sa cíti, keď cíti nedostatok tepla."

tudent pokračoval: "Existuje tma?"
"Samozrejme!" hovorí profesor.
No študent povedal: "Tma tiež neexistuje, tma je v skutočnosti neprítomnosť svetla. Svetlo môžeme skúmať, no tmu nie. V skutočnosti, môžeme použiť Newtonov pokus na lámanie bieleho svetla na mnoho farieb. Nemôžete odmerať tmu. Jediný lúč svetla sa môže zlomiť v prostredí tmy a osvietiť ho. Ako môžete odmerať ako tmavý je vesmír? No odmeriate silu svetla, ktoré vydáva. Nie je to správne? Tma je slovo, ktoré vymyslel človek, ktorý chce opísať čo sa deje keď niekde nie je svetlo."

Nakoniec sa mladý muž spýtal profesora: "Pane, existuje zlo?"
"Samozrejme!" - ako vždy odvetil profesor. "Vidíme ho každodenne v ľudskej nehumanite k blížnemu, zlo vidíme v mase kriminálnikov všade vo svete. To nemôže byť nič iné ako zlo." "V skutočnosti zlo neexistuje, pane, aspoň nie samo o sebe. Zlo je absenciou Boha. Je to ako s tmou a zimou. Je to slovo, ktorým chcel človek vyjadriť nedostatok Boha. Boh nestvoril zlo. Zlo je dôsledkom toho, keď človek nemá dostatok Božej lásky. Božia láska je jeho darom v našom srdci. Je to ako zima, keď tu nie je teplo a tma keď tu nie je žiadne svetlo."
Profesor si sadol.

Meno mladého muža: Albert Einstein